دسته‌بندی نشده

8 تاثیر بازی بر یادگیری کودکان

8 تاثیر بازی بر یادگیری کودکان

بازی کردن بخش عمده‌ای از فعالیت کودکان را در بر‌ می‌گیرد. شکل گیری تفکر، تقویت هوش و بهبود مهارت های کلامی از مهم ترین تاثیرات بازی بر یادگیری کودکان هستند. با توجه به اینکه بازی به دوره خاصی از زندگی اختصاص ندارد و در طول دوران‌های مختلف زندگی خود را به نوعی نشان‌ می‌دهد، نمی‌توان تاثیر بازی بر یادگیری کودکان را نادیده گرفت. در واقع‌ می‌توان گفت بازی‌ها فعالیت‌هایی هستند که کودکان در طول روز از طریق اشیا غیرجاندار با آن‌ها سرگرم‌ می‌شوند.
به عنوان مثال خرید و قیمت ps5 و انجام بازی‌های ویدئویی علی رقم سرگرم کننده بودن‌ می‌تواند مواردی نیز به کودکان بیاموزد. البته برخی از خانواده‌ها رابطه میان یادگیری کودکان و بازی کردن آن‌ها را باور ندارند، این در حالی است که والدین باید وقت بیشتری را به کودکان خود اختصاص دهند و با استفاده از بازی‌های متنوع به آموزش کودکان خود کمک کنند. اگر‌ می‌خواهید در مورد 8 تاثیر بازی بر یادگیری کودکان اطلاعات بیشتری را کسب کنید پیشنهاد‌ می‌کنیم تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

تاثیر بازی بر یادگیری کودکان

تاثیر بازی بر یادگیری کودکان

چرا باید به تاثیر بازی بر یادگیری کودکان اهمیت داد ؟

بازی کردن نه تنها جذاب‌‌ترین و دوست داشتنی‌‌ترین فعالیت برای کودکان محسوب‌ می‌شود، بلکه ساده‌‌ترین راه برای یادگیری آن‌ها است. از این رو والدینی که دغدغه یادگیری فرزندان خود را دارند این روش خیلی‌ می‌تواند در پیشرفت کودکانشان موثر باشد و خرید انواع لوازم بازی برای کودک نوعی سرمایه گذاری روی او محسوب‌ می‌شود. به عبارتی‌ می‌توان گفت که یادگیری و بازی کردن کودکان کاملا در یک راستا قرار دارند و جدا از یکدیگر نخواهند بود. به عنوان مثال بازی‌هایی مانند پازل، جورچین، ساختمان سازی و … کودکان را برای خواندن و نوشتن تا حدودی آماده‌ می‌کند. در واقع یکی از بهترین فعالیت‌ها در جهت آموزش مهارت ارتباط موثر با کودکان بازی کردن است. فعالیتی مملو از آرامش و دلنشین که موجب بالا رفتن تعامل میان والدین و کودکان‌ می‌شود که موجب‌ می‌شود او به والدین اعتماد کند و از آن‌ها یاد بگیرد. بنابراین خانواده‌ها با داشتن اطلاعات در مورد تاثیر بازی بر یادگیری کودک‌ در سایت healthcare.utah.edu می‌توانند انتخاب‌های بهتری داشته باشند و با خرید انواع اسباب بازی مناسب بستری عالی را جهت کسب مهارت‌های اکتسابی فراهم نمایند.

 مهم‌‌ترین فواید بازی کردن برای کودکان

همانطور که اشاره شد بازی‌ها نقش بسزایی در یادگیری کودکان دارند و از مهم‌‌ترین فواید آن‌ها‌ می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

1.    تحریک اولیه رشد مغز

بازی‌ می‌تواند به جهات مختلفی در تقویت رشد مغزی کودک بسیار موثر باشد. در واقع مغز کودکان دارای تعداد زیادی ارتباط دهنده بین سلول‌های عصبی است و تولید بیش از حد آن‌ها موجب‌ می‌شود اطلاعاتی که در سال‌های اولیه کسب‌ می‌کند به صورت بنیادین در مغز او ذخیره شود. این فرآیند نیازمند تجربیات کاملی در زندگی است و در محیطی غنی از بازی‌های حسی و حرکتی‌ می‌توان آن را کسب نمود. از این رو کودکانی که با خرید ps4 و سایر ابزارها و امکانات بازی، بازی‌های متنوعی را تجربه‌ می‌کنند عملکرد مغزی بهتری نسبت به سایر کودکان خواهند داشت.

2.    تقویت هوش

بازی کردن در دوران کودکی همچنین موجب برخورداری از هوش بالاتر در بزرگ سالی‌ می‌شود. بر اساس مطالعات صورت گرفته در صورتی که برای نوزادان شرایطی برای انجام منظم بازی‌ها فراهم شود، در سه سالگی دارای بهره هوشی بالاتری خواهند بود. در واقع بازی‌ کنسول می‌تواند به تقویت رشد شناختی، زبانی و اجتماعی کودکان کمک کند.

یادگیری کودکان با بازی

یادگیری کودکان با بازی

3.    شکل گیری تفکر خلاقانه

شاید واضح‌‌ترین فایده بازی افزایش خلاقیت در کودکان باشد. خلاقیت دارای رابطه نزدیکی با تفکر واگرا است و ایده پردازی‌های خلاقانه را در پی دارد. برخی از پژوهش‌ها نشان‌ می‌دهد که بازی‌های آزاد مانند بازی‌های نمایشی که دارای ساختار مشخصی نیستند و کودکان به طراحی ساختار بازی تشویق‌ می‌شوند و باید داستان را تصور کنند تا بتوانند مراحل بعدی را اجرا کنند موجب تقویت خلاقیت آن‌ها‌ می‌شود. به عنوان مثال کودکانی که والدین آن‌ها با خرید xbox series s و سایر کنسول‌های بازی و بازی‌های کامپیوتری زمینه خیال پردازی و خلاقیت را برای کودکان خود فراهم‌ می‌کنند موجب‌ می‌شوند که در نوجوانی خلاقیت بیشتری داشته باشند. این مورد هم از تاثیرات بازی بر یادگیری کودکان است.

4.    بهبود مهارت‌های کلامی و ارتباطی

از دیگر فواید بازی کودکان‌ می‌توان افزایش مهارت‌های ارتباطی آن‌ها در سنین بالاتر اشاره نمود. در واقع والدین با انجام بازی‌های متنوع با کودکان خود موجب بهتر شدن مهارت‌های کلامی آن‌ها خواهند شد. علاوه بر این بازی‌های نمایشی که طی کردن مراحل آن‌ها نیاز به تفکر و خلاقیت دارد مانند بازی‌های ps5 و دیگر کنسول‌های بازی تا حد بسیاری عملکرد کودکان در یادگیری مهارت‌های پیش نیاز خواندن و نوشتن‌ می‌شود. بازی‌های نمایشی فرصتی عالی برای کودکان است تا با یادگیری واژگان بیشتر مکالمه خود را تقویت کنند و دیگران را بهتر درک نمایند.

5.    ارتقا مهارت‌های کنترل عواطف و تنظیم هیجانات

یکی از مهم‌‌ترین مهارت‌ها برای رفتن به مدرسه تنظیم هیجانات است. کودکانی که بازی‌های ویدیوئی متنوعی را با خرید ps4 و یا دیگر کنسول‌های بازی، بازی‌های نمایشی و حتی گروهی انجام داده‌اند مهارت‌های لازم را برای تنظیم هیجانات کسب نموده‌اند، از این رو دارای آمادگی بیشتری برای حضور در مدرسه هستند. به طوری که صبر و حوصله بیشتری برای رسیدن نوبتشان دارند و‌ می‌توانند به خوبی هیجانات منفی خود را کنترل کنند. مهارت تنظیم هیجانات ضمن آنکه برای موفقیت‌های تحصیلی کودکان ضروری است موجب شود که در آینده نیز موفقیت‌های اجتماعی بیشتری داشته باشند. ارتقا مهارت های کنترل عواطف بسیار مورد مهمی است که تاثیر بازی بر یادگیری کودکان را بسیار مهم جلوه می کند.

6.    رشد همدلی و شایستگی اجتماعی

کودکان با انجام بازی‌های فعال و بدون ساختار با دوستان، والدین و خواهر و بردار خود مهارت‌های اجتماعی بیشتری پیدا‌ می‌کنند و رشد اجتماعی خواهند داشت. علاوه بر این کودکان با انجام بازی فرصتی برای یادگیری تعاملات اجتماعی پیدا‌ می‌کنند و مهارت‌هایی مانند همکاری با دیگران، پیروی از قوانین و مقررات، کنار آمدن با دیگران و خود کنترلی را‌ می‌آموزند. از طرفی کودکانی که بازی‌های بیشتری انجام‌ می‌دهند شادتر هستند و در میان هم سالان خود از محبوبیت بیشتری برخورداراند، زیرا دارای همدلی زیادتری با سایر افراد هستند. از این رو در آینده نیز خیلی بهتر افکار و احساست دیگران را درک‌ می‌کنند. شما می توانید برای کسب اطلاعات دقیق تر برای خرید منسول مناسب برای کودکان به مقاله بهترین کنسول بازی برای کوکان سر بزنید.

تاثیر بازی بر یادگیری کودکان

تاثیر بازی بر یادگیری کودکان

7.    بالا رفتن سطح سلامت جسمی و روانی

همانطور که اشاره شد بازی موجب تقویت مهارت تنظیم هیجانات‌ می‌شود و این مهارت نقش مهمی در تاب آوری و سلامت روانی کودکان خواهد داشت. از سویی دیگر بازی‌هایی که با فعالیت‌های بدنی همراه هستند به تقویت مهارت‌های حرکتی، قدرت و استقامت کمک‌ می‌کنند و دارای تاثیر بسزایی در ارتقا سطح سلامت جسمانی کودک دارند.

8.    کسب تجربه‌های مفید در زندگی

بازی کردن مهارت حل مشکلات را نیز به کودکان‌ می‌آموزد. کودکان با انجام بازی‌های نمایشی با چالش‌های زندگی بیشتر آشنا‌ می‌شوند و‌ می‌توانند بهترین راه حل‌ها را هنگام مواجه با مشکلات بیابند. به عبارتی بازی فرصت امنی برای کودکان است تا مهارت‌ها و نقش‌های اجتماعی شان را تمرین کنند و تجربیات بسیاری را کسب کنند.

خرید کنسول بازی در تهران و کرج

همانطور که اشاره شد بازی‌ها تاثیر بسزایی در یادگیری کودکان دارند. از این رو شاهد تولید بیشتر بازی‌های نمایشی و ویدوئی هستیم. برای اجرای این بازی‌ها به کنسول‌های بازی و پلتفرم‌های خاصی نیاز است. از این رو خرید ایکس باکس سری اس، خرید ps4 و ps5 طرفداران بیشتری در خانواده‌ها پیدا کرده است. یکی از معتبرترین مجموعه‌هایی که کاربران ایران

بازی کردن بخش عمده‌ای از فعالیت کودکان را در بر‌ می‌گیرد. با توجه به اینکه بازی به دوره خاصی از زندگی اختصاص ندارد و در طول دوران‌های مختلف زندگی خود را به نوعی نشان‌ می‌دهد، نمی‌توان تاثیر بازی بر یادگیری کودکان را نادیده گرفت. در واقع‌ می‌توان گفت بازی‌ها فعالیت‌هایی هستند که کودکان در طول روز از طریق اشیا غیرجاندار با آن‌ها سرگرم‌ می‌شوند. به عنوان مثال خرید ps5 و انجام بازی‌های ویدئویی علی رقم سرگرم کننده بودن‌ می‌تواند مواردی نیز به کودکان بیاموزد. البته برخی از خانواده‌ها رابطه میان یادگیری کودکان و بازی کردن آن‌ها را باور ندارند، این در حالی است که والدین باید وقت بیشتری را به کودکان خود اختصاص دهند و با استفاده از بازی‌های متنوع به آموزش کودکان خود کمک کنند. اگر‌ می‌خواهید در مورد 8 تاثیر بازی بر یادگیری کودکان اطلاعات بیشتری را کسب کنید پیشنهاد‌ می‌کنیم تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *