بازی و سرگرمی

6 تفاوت کیبورد مکانیکی با معمولی

6 تفاوت کیبورد مکانیکی با معمولی

در دنیای کامپیوتر و بازی‌ رایانه‌ای، تجهیزات مختلف نقش بسیار مهمی دارند. شاید برای افراد عادی، تفاوت انواع موس‌ها یا کیبوردها به چشم نیاید. اما برای یک گیمر، هر کدام از این‌ها، شامل مجموعه‌ای از انواع مختلف هستند که می‌توانند در بازی‌ و سرگرمی گوناگون تاثیر زیادی روی عملکرد فرد بگذارند. اگر شما در دنیای بازی‌های ویدیویی، یک کاربر حرفه‌ای کامپیوتر یا یک  گیمیر حرفه‌ای باشید، احتمالاً با دو نوع کیبورد روبرو شده‌اید: کیبورد مکانیکی و کیبورد معمولی. این دو نوع کیبورد از لحاظ عملکرد و تجربه کاربری بسیار متفاوت هستند. در این مطلب، به معرفی و بررسی تفاوت کیبورد مکانیکی با کیبورد معمولی خواهیم پرداخت.

خرید ps4 کارکرده و نو، خرید انواع کنسول بازی و خرید Xbox series s و ایکس،  با بهترین کیفیت در فروشگاه پی اس مکس

 کیبوردهای مکانیکی یا معمولی؟ کدام بهترند؟

برای بررسی تفاوت این دو کیبورد ابتدا باید به معرفی هر کدام و سپس بررسی ویژگی‌های شاخص آن‌ها پرداخت. کیبوردهای معمولی همان کیبوردهای ساده‌ای هستند که روی تمامی سیستم‌های کامپیوتر و لپ‌تاپ قرار می‌گیرند. کیبوردهای مکانیکی که در سال‌های اخیر معرفی شده‌اند بیشتر توسط گیمرها و کاربران حرفه‌ای کامپیوتر انتخاب می‌شوند. اما تفاوت کیبورد مکانیکی با معمولی در چیست؟

خرید و قیمت ps5

 کیبوردهای مکانیکی یا معمولی؟

کیبورد معمولی (Membrane Keyboard):

کیبورد معمولی همان کیبوردی است که به‌صورت عادی و خیلی رایج روی سیستم‌های کامپیوتری قرار داده می‌شوند. ساختار این کیبوردها بسیار ساده و معمولی است. اگر بخواهیم ویژگی‌های این کیبورد را به ترتیب بگوییم می‌توان به این موارد اشاره کرد:

۱.ساختار کیبورد

کیبوردهای معمولی دارای یک صفحه اصلی هستند که قطعات پلاستیکی یا سیلیکونی روی آن‌ها قرار گرفته است. روی این قطعات پلاستیکی، صفحه کلیدها قرار دارند. وقتی یک کلید فشار داده می‌شود،‌ قطعه پلاستیکی زیرین، فشار را به  سنسورهای بورد منتقل کرده و به این ترتیب سیگنال مربوط به هر کلید، به بورد اصلی ارسال می‌شود.

۲.صدای کلیدها

کیبوردهای معمولی عموما صدای زیادی تولید نمی‌کنند. البته با توجه به جنس کیبورد و ساختار آن، این صدا در انواع و برندهای مختلف، کم و زیاد می‌شود. با فشردن هر کلید هم پیام به‌سرعت به بورد منتقل می‌شود.

۳.عمر مفید

عمر مفید کیبوردهای معمولی معمولاً کمتر از کیبوردهای مکانیکی است. ممکن است پس از چند سال استفاده، کلیدهای کیبورد به مشکل خورده و نیاز به تعویض آن وجود داشته باشد.

۴.قیمت

کیبوردهای معمولی عموما ارزان‌تر از کیبوردهای مکانیکی هستند و می‌توانند به عنوان یک گزینه اقتصادی برای کاربران عادی در نظر گرفته شوند.

۵.تمیز کردن کیبورد

تمیز کردن کیبوردهای معمولی کار خیلی راحتی نیست. به‌خصوص اگر طراحی آن‌ها به‌گونه‌ای باشد که کلیدها خیلی متصل به صفحه اصلی باشند، تمیز کردن آن‌ها در خانه عملا غیرممکن است.

کیبورد مکانیکی (Mechanical Keyboard):

کیبوردهای مکانیکی برای گیمرها و کاربرهای حرفه‌ای کامپیوتر طراحی شده‌اند. این کیبوردها با توجه به استقبالی که در بازار تجهیزات گیمینگ، از آن‌ها شده، تنوع بسیار زیادی دارند. کیبوردهای مکانیکی ساختار و عملکردی کاملا متفاوت با کیبوردهای معمولی دارند. در ادامه ویژگی‌های این نوع کیبورد را خواهیم گفت:

۱.ساختار کیبورد

کیبوردهای مکانیکی از یک مکانیزم  مجزای مکانیکی برای هر کلید استفاده می‌کنند. در واقع هر کلید دارای یک سوئیچ مکانیکی است که وقتی فشار داده می‌شود، به صورت مستقل عمل می‌کند. به زبان راحت‌تر،‌ در زیر هر کلید یک پایه کلید و فنر قرار گرفته است. با فشردن هر کلید این فنر و پایه، سیگنال را به بورد خواهد رساند.

۲.صدا

کیبوردهای مکانیکی دارای صدای بیشتری نسبت به کیبوردهای معمولی هستند. یکی از دلایل محبوبیت این کیبوردها در میان گیمرها،‌همین صدای کلیک‌های این کیبوردهاست.  این صدا برای گیمیرهای حرفه‌ای، یک بخش از جذابیت بازی‌هاست. حس خوبی که هنگام فشردن کلیدهای این کیبوردها ایجاد می‌شود، یکی از دلایل محبوبیت این کیبوردهاست. نرمی کلیدها در کنار صدای کلیکی که با فشردن هر کلید ایجاد می‌شود، برای گیمرها حسی غیر قابل توصیف به‌وجود می‌آورد. سرعت رساندن پیام در کیبوردهای مکانیکی بسیار بیشتر از کیبوردهای معمولی است.

۳.عمر مفید

یکی از مزایای کیبوردهای مکانیکی عمر مفید بالای آن‌هاست سوئیچ‌های مکانیکی معمولاً می‌توانند تعداد فشار و کلیک‌های بسیار زیادی را تحمل کنند و خیلی زود از بین نروند. هرچقدر برند کیبورد و کیفیت ساخت آن بهتر باشد، طول عمر آن هم بیشتر خواهد بود.

عمر مفید

 

۴.قیمت

کیبوردهای مکانیکی معمولا گران‌تر از کیبوردهای معمولی هستند. این بالا بودن قیمت به علت ساختار پیچیده تر این کیبوردها و کیفیت بالاتر سوئیچ‌های مکانیکی است.

۵. تمیز کردن کیبورد

تمیز کردن کیبوردهای مکانیکی بسیار راحت‌تر از کیبوردهای معمولی است. کافی است کلیدهای این کیبوردها را با ابزار خاص جدا کرده و صفحه را به‌راحتی تمیز کنید و سپس کلیدها را در جای خود قرار دهید. در بسیاری از برندها، امکان شستشوی کلیدها هم وجود دارد. این در حالی است که تمیز کردن صفحه کیبوردهای معمولی اصلا کار راحتی نیست و گاهی به دلیل ریخته شدن مایعات یا زیاد بودن گرد و غبار در محیطی که این کیبوردها استفاده می‌شوند، نیاز به تعویض کیبورد وجود دارد.

۶. طراحی‌های زیبا

یکی از تفاوت‌های کیبوردهای مکانیکی با کیبوردهای معمولی، طراحی‌های متنوع و زیبای کیبورد مکانیکی است. جدا از طراحی‌های خاص و متفاوتی که برای خود صفحه کلید در نظر گرفته می‌شود، بسیاری از کیبوردهای مکانیکی گیمینگ، مجهز به نورپردازی RGB هستند که علاوه بر افزایش زیبایی این کیبوردها، لذت کار کردن با آن‌ها را برای گیمرها بیشتر خواهد کرد. تنوع طراحی در کیبوردهای مکانیکی بسیار بیشتر از کیبوردهای معمولی است.

سخن پایانی

با توجه به تعاریفی که از هر دو نوع کیبورد داده شد، می‌توان گفت که تفاوت اصلی بین کیبورد مکانیکی و کیبورد معمولی در عملکرد و تجربه کاربری آن‌هاست. کیبورد مکانیکی با داشتن کلیدهای مکانیکی مجزا، عمر مفید بیشتر، صدای خاص‌تر، و تجربه نوشتاری جذاب‌تری را ارائه می‌دهد. از طرف دیگر، کیبوردهای معمولی ارزان‌تر هستند و صدای کمتری دارند اما عمر مفید کمتری دارند. در واقع ما با یک وسیله با دو نوع طراحی کاملا متفاوت که برای هر نوع کاربری در نظر گرفته شده روبه‌رو هستیم. انتخاب بین این دو نوع کیبورد به نیازها و نوع کاربری شما بستگی دارد. کیبورد مکانیکی بیشتر برای افراد حرفه‌ای دنیای گیمینگ مناسب است و کیبورد معمولی برای عموم مردم که استفاده‌ای روزمره از سیستم کامپیوتر خود دارند، طراحی شده است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *